Logo ÚZPLN

ÚSTAV PRO ODBORNÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD

Průvodní formulář k předběžné a závěrečné zprávě


Datum události : 2011-07-16
Druh zprávy : Závěrečná zpráva
Místo události : Nová Pec - údolní nádrž Lipno
Druh události : Letecká nehoda
Hmotnostní kategorie MTOM : <2250 kg
Druh provozu : Rekreační a sportovní létání
Druh letadla / SLZ : Letouny
Typ letadla / SLZ : P 92 ECHO
Zdravotní následky události : Se smrtelným zraněním
PDF dokument : pdf

Popis:

Dne 16. 7. 2011 ÚZPLN obdržel od Policie ČR oznámení letecké nehody letadla v obci Nová Pec, v blízkosti břehu údolní nádrže Lipno. Pilot s další osobou na palubě prováděl let z LKCS s úmyslem letět do prostoru Lipna a Šumavy s návratem na LKCS. Při letu v prostoru obce Nová Pec letadlo narazilo do vodičů elektrického vedení vedených napříč nad vodní plochou, které se v místě nárazu nacházely ve výšce 18,5 – 21,3 m nad hladinou. Při nárazu se přetrhl střední vodič. Letadlo z místa nárazu do vodičů směřovalo do prostoru levého břehu vodní nádrže Lipno. Posádka bezprostředně před nárazem do země aktivovala záchranný systém. Letadlo ale narazilo do stromu a pevných překážek v  zahradě obytného domu č. p. 47 a vzňalo se. Pilot a cestující v důsledku požáru utrpěli těžká zranění, ale podařilo se jim opustit hořící trosky. Letadlo bylo nárazem a požárem zničeno.

Leteckou nehodu svědci ohlásili na linku 155 a tísňového volání 112. Oba zranění byli transportováni LZS do Nemocnice České Budějovice. Na místo letecké nehody se téhož dne dostavil inspektor ÚZPLN a inspektor LAA ČR a zahájili odborné zjišťování příčin.

Pilot zemřel dne 17. 7. 2011 a cestující dne 22. 7. 2011, oba v důsledku zranění neslučitelných s životem.

Příčinou letecké nehody byl náraz letadla do vodičů elektrického vedení 22 kV, když pilot sklesal pod minimální výšku letu nad zemí a vodou.