Logo ÚZPLN

ÚSTAV PRO ODBORNÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD

Průvodní formulář k předběžné a závěrečné zprávě


Datum události : 2018-06-09
Druh zprávy : Závěrečná zpráva
Místo události : LKRK
Druh události : Letecká nehoda
Hmotnostní kategorie MTOM : <2250 kg
Druh provozu : Rekreační a sportovní létání
Druh letadla / SLZ : Letouny
Typ letadla / SLZ : Tecnam P2008JC
Zdravotní následky události : Bez zranění
PDF dokument : pdf

Popis:

Dne 9. 6. 2018 ÚZPLN obdržel hlášení události letounu Tecnam P2008JC na LKRK, kde probíhal letecký den „100 let na českém nebi“. Podle schváleného uspořádání prostoru letiště byla RWY09L/27R uzavřena. Pilot letounu Tecnam P2008JC prováděl let z LKHV na LKRK. Před ATZ LKRK se ohlásil stanovišti poskytování informací. Obdržel informace pro přistání. Pilot ale nedodržel směr na dráhu v použití, chybně směřoval na RWY09L, na které přehlédl vytýčenou značku - kříž a přistál na uzavřenou dráhu. Po dosednutí najel do kovového hrazení, které vymezovalo prostor pro diváky. Vrtule odhodila překážku a ta poškodila křídlo. Letoun se pak zastavil. Nárazem byla poškozena rovněž vrtule, spodní část motorového krytu a výškové kormidlo. Pilot ani další osoba nebyli zraněni.
Vzhledem ke strukturálnímu poškození obou polovin křídla bude nutná oprava držitelem STC a schválení oprav výrobcem letadla. Proto byla událost překvalifikována na leteckou nehodu.
Příčinnou letecké nehody bylo nerespektování informací ve fázi přistání, jehož důsledkem bylo dosednutí a dojezd na uzavřené dráze a náraz do překážky.