Logo ÚZPLN

ÚSTAV PRO ODBORNÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD

Průvodní formulář k předběžné a závěrečné zprávě


Datum události : 2019-10-12
Číslo zprávy : CZ-19-0973
Druh zprávy : Závěrečná zpráva
Místo události : pastvina na okraji obce Mnichov u Vrbna pod Pradědem
Druh události : Letecká nehoda
Hmotnostní kategorie MTOM : <2250 kg
Druh provozu : Rekreační a sportovní létání
Druh letadla / SLZ : Kluzáky
Typ letadla / SLZ : SZD-42-2 Jantar 2B
Zdravotní následky události : Se smrtelným zraněním
PDF dokument : pdf

Popis:

Dne 12. 10. 2019 ÚZPLN obdržel oznámení o letecké nehodě kluzáku SZD-42-2 Jantar 2B, poznávací značky SP-1492 na pastvině na severozápadním okraji obce Mnichov u Vrbna pod Pradědem.
Pilot kluzáku provedl dne 12. 10. 2019 vzlet v aerovleku z letiště Mikulovice k letu s využitím vlnového proudění za pohořím Jeseníků. Po cca 4,5hodinovém letu ve velké výšce pilot ztratil kontrolu nad kluzákem a poté došlo k poruše konstrukce křídla v místě spoje obou polovin. Kluzák se rozpadl ve vzduchu za letu a následně se zřítil na zem. Trup s ocasními plochami byl zcela zničen dopadem na zem. Obě poloviny křídla a výškové kormidlo byly po intenzivním pátrání nalezeny v celistvém stavu ve vzdálenosti cca 7,1 km východně od místa dopadu trupu a byly od sebe vzdáleny cca 2,6 resp. 2,0 km. Tkáně pilotova těla byly nalezeny v bezprostředním okolí místa dopadu a výrazně zdevastované tělo pilota se nacházelo v dopadovém kráteru mezi fragmenty totálně zničeného trupu kluzáku.
Na místo letecké nehody se téhož dne dostavily orgány Policie ČR, jednotka HZS a inspektoři ÚZPLN se soudním lékařem, kteří provedli odborné ohledání.