Logo ÚZPLN

ÚSTAV PRO ODBORNÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD

Průvodní formulář k předběžné a závěrečné zprávě


Datum události : 2020-09-05
Číslo zprávy : CZ-20-0577
Druh zprávy : Závěrečná zpráva
Místo události : Pole 1,12 km E LKRY
Druh události : Letecká nehoda
Hmotnostní kategorie MTOM : <2250 kg
Druh provozu : Rekreační a sportovní létání
Druh letadla / SLZ : Sportovní letecká zařízení
Typ letadla / SLZ : P 92 Echo Super
Zdravotní následky události : Se smrtelným zraněním
PDF dokument : pdf

Popis:

Dne 5. 9. 2020 ÚZPLN obdržel oznámení o letecké nehodě UL letounu P 92 Echo Super. Šetření zahájila komise LAA ČR v souladu s pověřením. Teprve na základě informace, že cestující zemřel, převzala šetření komise ÚZPLN.

Pilot s další osobou na palubě (dále cestující) prováděli rekreační navigační let. Po mezipřistání na ploše SLZ LKBURA, kde se zdrželi cca 1,5 h pokračovali v letu po plánované trati. Po minutí obce Zbiroh na ALT 2 500 ft pilot zaznamenal narůstající rozdíl v indikaci množství paliva v levé a pravé nádrži. Pilot provedl pravou zatáčku o 360° pro srovnání hladin paliva. Protože se situace nezlepšila, pilot zapnul elektrické palivové čerpadlo, zavřel palivový kohout pravé palivové nádrže a pokračoval v letu přímo na LKRY. Následně začal motor ztrácet výkon a nereagoval na pohyb táhla přípusti. Pilot se rozhodnul provést nouzové přistání do terénu a vysunul vztlakové klapky do polohy na vzlet. Během přiblížení na plochu se motor zastavil. UL letoun přelétl vedení vysokého napětí a po tvrdém přistání se na čerstvě podmítnutém poli převrátil na záda.

Traktorista pomohl pilotovi s opuštěním UL letounu a společně vyprostili z kabiny
i cestujícího, který byl v bezvědomí. Po resuscitaci byl letecky dopraven do nemocnice, kde 4. den po nehodě zemřel. Pilot byl lehce zraněn.

Při nouzovém přistání došlo na UL letounu k poškození velkého rozsahu.