Logo ÚZPLN

ÚSTAV PRO ODBORNÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD

Průvodní formulář k předběžné a závěrečné zprávě


Datum události : 2012-07-01
Číslo zprávy :
Druh zprávy : Závěrečná zpráva
Místo události : Choustíkovo Hradiště
Druh události : Letecká nehoda
Hmotnostní kategorie MTOM : <2250 kg
Druh provozu : Rekreační a sportovní létání
Druh letadla / SLZ : Kluzáky
Typ letadla / SLZ : Standard Cirus 11-75 L;SDZ 48 Jantar Standard
Zdravotní následky události : Bez zranění
PDF dokument : pdf

Popis:

Dne 1. 7. 2012 ÚZPLN obdržel oznámení o letecké nehodě v důsledku srážky dvou kluzáků za letu. Piloti obou kluzáků byli účastníky soutěže Pohár SAFARI 2012. Provedli vzlet k soutěžní disciplíně, v okolí Dvora Králové vyhledávali výstupné proudy a vyčkávali na otevření startovní pásky. Kluzáky se srazily, když pilot kluzáku SZD 48 kroužil ve společném výstupném proudu a do stejného prostoru na stejné výšce letěl pilot kluzáku Standard Cirrus. Nárazem se na kluzáku Standard Cirrus roztříštilo zasklení kabiny a začal prudce klopit. Pilot kluzáku rozepnul pásy a vypadnul z kabiny. Přistál na záchranném padáku bez zranění a svoji situaci ohlásil telefonem. Kluzák ve vývrtce na zádech narazil do země.

Pilot kluzáku SZD 48 po srážce pokračoval v letu směrem k LKDK, rádiem na kmitočtu AFIS LKDK ohlásil srážku a bez problémů přistál na LKDK.

Příčinou letecké nehody byla vzájemná srážka kluzáku SZD 48 s kluzákem Standard Cirrus, pravděpodobně proto, že oba piloti včas nerozpoznali křížení dráhy letu, bezprostředně před srážkou se neviděli a neprovedli zásah k odvrácení možnosti potenciální srážky.