Logo ÚZPLN

ÚSTAV PRO ODBORNÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD

Průvodní formulář k předběžné a závěrečné zprávě


Datum události : 2017-06-13
Číslo zprávy :
Druh zprávy : Závěrečná zpráva
Místo události : LKHS
Druh události : Letecká nehoda
Hmotnostní kategorie MTOM : <2250 kg
Druh provozu : Ostatní
Druh letadla / SLZ : Letouny
Typ letadla / SLZ : Diamond DA 20-A1
Zdravotní následky události : Bez zranění
PDF dokument : pdf

Popis:

Dne 13. 6. 2017 ÚZPLN obdržel zprávu o letecké nehodě letounu Diamond DA 20-A1. Pilot prováděl místní let z letiště Hosín. Při vzletu došlo k odpadnutí sestavy vidlice a kola příďového podvozku. Pilot o této skutečnosti nevěděl. Při přistání, po dosednutí hlavního podvozku na asfaltovou RWY 24R, poklesu rychlosti v dojezdu a dosednutí příďového podvozku, zaslechl nezvyklý kovový drnčivý zvuk. Dotažením řídicí páky proto zvýšil úhel náběhu, aby zvednul příďový podvozek a snažil se vybočit z RWY 24R do travnatého pásu. Při dalším poklesu rychlosti letoun dosedl na nohu příďového podvozku a listy otáčející se vrtule narazily do země. Letoun se zastavil. Nárazem byla poškozena přední podvozková noha a vrtule. Pilot nebyl zraněn.
Příčinou byla porucha šroubového spoje nohy a vidlice příďového podvozku v důsledku únavového tvárného porušení šroubu s pomalým rozvojem.
ÚZPLN vydal doporučení výrobci letounu Diamond Aircraft Industries Inc. posoudit úpravu šroubu spoje nohy a sestavy vidlice kola předního podvozku ke snížení rizika únavového lomu šroubu.