Logo ÚZPLN

ÚSTAV PRO ODBORNÉ ZJIŠŤOVÁNÍ PŘÍČIN LETECKÝCH NEHOD

Průvodní formulář k předběžné a závěrečné zprávě


Datum události : 2020-04-24
Číslo zprávy : CZ-20-0197
Druh zprávy : Závěrečná zpráva
Místo události : Letiště Kyjov
Druh události : Letecká nehoda
Hmotnostní kategorie MTOM : <2250 kg
Druh provozu : Rekreační a sportovní létání
Druh letadla / SLZ : Sportovní letecká zařízení
Typ letadla / SLZ : UL letoun Bristell ELSA
Zdravotní následky události : Se smrtelným zraněním
PDF dokument : pdf

Popis:

Dne 24. 4. 2020 ÚZPLN obdržel oznámení o letecké nehodě UL letounu Bristell ELSA na LKKY. Pilot SLZ (dále pilot) společně s pilotem-instruktorem (dále instruktor) prováděl kontrolní let před létáním s další osobou na palubě zaměřený na nácvik nouzových postupů v souladu s provozní směrnicí Aeroklubu Kyjov.

Posádka provedla vzlet z pojezdové dráhy a stanoveným způsobem stoupala nad letištěm do výšky 1 800 ft ALT. V prostoru 3. okruhové zatáčky RWY 33 provedl instruktor vypnutí motoru a pilot po úpravě rozpočtu skluzem přistál s UL letounem do druhé třetiny RWY 33.

V průběhu dojezdu posádka spustila motor, nastavila klapky na vzlet a po odpoutání UL letoun plynule stoupal kurzem dráhy. Ve výšce cca 30 m AGL došlo k pádu po křídle. UL letoun pod strmým úhlem narazil přední částí trupu do země a odrazil se. Po krátkém odskoku dopadl na hlavní podvozek a začal hořet. UL letoun byl nárazem do země a následným požárem zcela zničen. Posádka v troskách UL letounu utrpěla zranění neslučitelná se životem.

Na místo letecké nehody se téhož dne dostavily orgány Policie ČR, jednotka HZS, inspektor ÚZPLN s inspektorem LAA ČR a se soudním lékařem, kteří provedli odborné ohledání.